About Justice Y.K. Sabharwal

 
Cream.png

14 January 1942 – 3 July 2015

Sabharwal worked as an advocate for Indian Railways from 1969 to 1981, as an advocate for Delhi administration from 1973 to 1976-1977, later as Additional Standing Counsel and then as Standing Counsel. He also served as Counsel to the Central Government from 1980 to 1986. He represented Delhi in the Bar Council of India from 1969 to 1973. 

He became an Additional Judge in the Delhi High Court on 17 November 1986 and a judge soon after.  On 3 February 1999, he was appointed as Chief Justice of Bombay High Court. In less than a year, he was appointed as a judge, Supreme Court of India. 

Being the senior-most judge of the Supreme Court of India at the time, Sabharwal was appointed as the Chief Justice of India to succeed Mr. R.C. Lahoti who was retiring on 31 October 2005. He was sworn in as the Chief Justice by the President of India, A P J Abdul Kalam on 1 November 2005 for a period of about 14 months as he would turn 65, the retirement age for Chief Justices, on 14 January 2007.

Back to Home

Read more about the Moot →

 
 
peach-5.png